GE 8110-DI-DC 8-channel DI, 24Vdc non-isolated, module powered
From:ABB | Author:Wang | Time :2025-01-09 | 362 visit: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
8122-DI-DC
• 16 input channels
• 24 V dc field voltage sources
• Individually isolated channels
• User definable input threshod
• Pulse counting option
MODULE SPECIFICATION
See also System Specification
INPUTS
Number of channels
• 16
OFF voltage
• < 3.4 V dc
ON voltage
• > 11 V dc
Wetting current
• 2.8 mA (nom.) @ 24 V dc
Minimum pulse width detected
• 5 ms
Max input freq in pulse counting mode (no-debounce)
• 100 Hz
Maximum voltage
• Input – 30 V dc
• Reverse input – -25 V dc
Isolation
• Any Channel to railbus – 250 V ac
• Channel to channel – 150 V peak
CONFIGURABLE PARAMETERS
Selectable input filter
• Fast, slow or user defined (User defined permits
0 to 512 ms values in 2ms steps)
Latch inputs
• Enable / Disable
Latch polarity
• Latch on high / latch on low
Pulse counting
• Enable / Disable
RESPONSE TIME
I/O response time
• Field event to new data available on Railbus –
5 ms (max.)
SAFETY
FM non-incendive field wiring parameters
(each channel)
• Vmax = 30 V; Imax = 100 mA; Ci
= 0 μF; Li
= 0 mH
POWER SUPPLIES
Railbus (12V) current
• 90 mA (typ.)
• 135 mA (max.)
Bussed Field Power
• Required
MECHANICAL
Module Key Code
• E2
Module width
• 42 mm
Weight
• 210 g
8110-DI-DC
• 8 discrete inputs
• For dry contact switches
• 24 V dc provided on input high side
• Returns commoned internally
• Pulse counting option
• 24 V dc bussed field power required
MODULE SPECIFICATION
See also System Specification
INPUTS
Number of channels
• 8
OFF current
• < 0.69 mA
ON current
• > 2.24 mA
Wetting current
• 5 mA (typ.)
Minimum pulse width detected
• 3 ms
Maximum switching frequency (no-filtering)
• 200 Hz
Isolation
CONFIGURABLE PARAMETERS
Selectable input filter
• Fast, slow or user defined
(User defined permits 0 to 512 ms values in 2ms steps)
Latch inputs
Latch polarity
• Latch on high / latch on low
Pulse counting
RESPONSE TIME
I/O response time
3 ms (max.)
SAFETY
(each channel)
• Voc = 30 V; Isc = 15.2 mA; Ca
= 0.12 μF; La
= 151 mH
POWER SUPPLIES
Railbus (12V) current
• 35 mA (typ.)
• 55 mA (max.)
Bussed Field Power
• 40 mA, @ 18—30 V dc
MECHANICAL
Module Key Code
• B1
Module width
• 42 mm