ABB 500CIM05 1MRB150077R1B  IC filter
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
Weight:4.000KG
Quantity:
(Inventory: 15)
Consultation
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
500CIM05 Product description
Product Overview:
The CIM05J152NC is an analog mixed-signal IC filter manufactured by ABB.
The main feature is a Ferrite Chip for high frequency EMI (electromagnetic interference) protection.
Main specifications:
Resistance value: 1500 ohms
Maximum DC current: 250 MA
Package size: 0402
Maximum frequency: 100 MHz (Note: Minimum frequency is also marked as 100 MHz, this may be an error or a feature of specific applications)
Height: 0.5mm
Length: 1 mm
Material: Ferrite
Mounting type: Surface Mount
Maximum operating temperature: 125 °C
Minimum operating temperature: -55 °C
Features and Benefits:
Perfect shape: Suitable for automatic installation, no directional requirements.
Excellent weldability and high heat resistance: high reliability for flow or reflow welding.
Monolithic inorganic material construction: provides high reliability.
Application field:
Recommended grounding mode:
According to the product information, the recommended grounding mode size is 0.45 to 0.55mm (length and width).