Honeywell Analog Input Hi level (16ch)900A16-0101
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
The Relay Output Module provides eight individual
galvanically isolated, electromechanical relay outputs.
Four of the outputs are Form-C, and the other four are
Form-A. Outputs are not fused in the Relay module.
Install a fuse for each output at the field device that is
appropriate for the load and the wire used.
Weight:3.550KG
Quantity:
(Inventory: 211)
Consultation
Accessories
  • ABB-07AC91-Analo
    Quantity
  • ABB-AC31 91serie
    0.00
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
Relay Output Module (900H01-xxxx)
There is a green LED state indicator for each channel on
the module to indicate when a digital output is ON.
A green blinking status LED on the module indicates
when the module is being scanned. An amber blinking
status LED indicates when channels are forced and a red
status LED when module diagnostics exist.
8 Relays per module 4 form A, 4 form C
Output Device Electromechanical relay
Voltage 120/240 VAC, 30 VDC
Current Rating 4A @ 240VAC or 30VDC resistive load
0.5 A @ 240VAC or 30VDC incandescent lamp load
Galvanic Isolation Relay Output Contact to Relay Output Contact
Relay Output Contact to Logic
Max. Leakage Current 1 mA @ 350 VDC
De-rating Max. outputs at max. load – none
Max. modules per rack - none
OFF to ON response time* 11 ms max
ON to OFF response time* 8 ms max
Power Supply Loading 5V; 110mA max
24V; 100mA max
Expected life (min.
operations)
Mechanical at 180 cpm: 5 x 10E7
Electrical: 10E5
*excluding controllers scan time and excluding transmission time from module to backplane
Life expectancy curves (1a1b type)
Digital Output Module – DC Type (900H02-xxxx)
The DC Digital Output module provides 16 outputs
separated in to 2 groups of 8 channels each that are
powered externally. Each group has a pair of screw
terminals for +V and COM connections. The outputs are
low side switching (current sinking) type. Overload
protection is built into each output; when tripped the
power must be recycled to reset the module.
Outputs per module 16 (current sinking, low side)
Galvanic Isolation 2 groups of 8 outputs
Operating Voltage 6.5 to 32 VDC (5.0 to 6.5 V @
<0.5A per channel)
Output Type Intelligent power switch (IPS)
Peak Voltage 34 VDC
AC Frequency N/A
ON Voltage Drop 0.3VDC @ I A load
Overload Protection Electronic high current and high
temperature limiting, resets after
cycling field power
Maximum Load
Current
1 A per point, 8A max. per
module, resistive load
0.5 A per point incandescent
lamp load (5 mH max)
Maximum Leakage
Current
0.15mA @ 32 VDC
Maximum Inrush
4 A for 10 ms
Minimum Load 0.0 mA
OFF to ON response
time*
6 ms
ON to OFF response
time*
6 ms
Fuses Electronic limiting
Power Supply
Loading
5V; 340mA
24V; 0mA