ABB 1SBP260024R1001 07CR42 Central Unit - 120/230VAC
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
07CR42 Central Unit - 120/230VAC
Manufacturers
ABB
Model(s)
ABB Advant Controller 31, ABB Advant OCS
Additional Information
8 Binary Inputs, 3 Analog Inputs, 6 Relay Outputs, 120/230VAC
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 6.0" x 6.0" x 6.0"
  (15.2 cm x 15.2 cm x 15.2 cm)
  Weight: 1 lbs 16.0 oz (0.9kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: France
  Ships from Webster NY, USA
Weight:2.000KG
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
Manufacturers
ABB
Model(s)
Additional Information
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 6.0" x 6.0" x 6.0"
  (15.2 cm x 15.2 cm x 15.2 cm)
  Weight: 1 lbs 16.0 oz (0.9kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: France
  Ships from Webster NY, USA
Basic Information
Functionality
Processing power
Input/Output Functions
Communication function
Technical Parameters
Electrical Parameters
Input/Output Electrical Characteristics: The input voltage range and current requirements for digital input interfaces vary depending on the channel type, e.g. a 24V DC input channel may have an input voltage range of 18 - 30V DC, and an input current typically between a few milliamps and several tens of milliamps; digital output channels typically have an output current rating between 0.5 - 2A, and output voltages can be of various ratings depending on the load and configuration; The analogue input interfaces are capable of handling common analogue signal ranges such as 0 - 10V DC, 4 - 20mA, with signal resolutions of 12 - 16 bits possible; the analogue output channels have similar output signal ranges and resolutions to ensure accurate analogue signal output.