ABB GJR5253100R0160 07KT98 Basic Unit with Arcnet
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
07KT98 Basic Unit with Arcnet
Manufacturers
ABB
Model(s)
ABB Advant Controller 31, ABB Advant OCS
Additional Information
We offer a Classic Automation verified replacement battery for this unit. See part number CA-07LE90.
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 6.0" x 4.0" x 10.0"
  (15.2 cm x 10.2 cm x 25.4 cm)
  Weight: 3 lbs 0.0 oz (1.4kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: Germany
  Ships from Webster NY, USA
Weight:1.000KG
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
07KT98 Basic Unit with Arcnet
Manufacturers
ABB
Model(s)
Additional Information
Estimated Shipping Size
  (15.2 cm x 10.2 cm x 25.4 cm)
  Weight: 3 lbs 0.0 oz (1.4kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: Germany
  Ships from Webster NY, USA
Product Overview.
Performance Parameters
Input and output configurations:
Analogue input: 8 channels, the input range includes 0...+5V, -5...+5V, 0...+10V, -10...+10V, 0...20mA, 4... 20mA, Pt100 (2 or 3-wire) and other signal types, with resolutions ranging from 10, 11 and 12 bits.
Analogue outputs: 4 channels with output ranges of -10...+10V, 0...20mA and resolutions of 11, 12 bits.
Digital inputs and outputs: 24 channels of 24V DC digital inputs and 16 channels of 24V DC digital outputs, each digital output channel has an output current of 0.5A.
Application Fields
Main features
· 24 digital inputs with LED displays
· 16 digital transistor outputs with LED displays
· 8 digital inputs/outputs with LED displays
· 8 individually configurable analog inputs 0...10 V, 0...5 V, ±10 V, ±5 V, 0...20 mA, 4...20 mA, differential inputs, Pt100 (2-wire or 3-wire), the analog inputs are also individually configurable as digital inputs
· 4 individually configurable analog outputs ±10 V, 0...20 mA, 4...20 mA
· 2 counters for counting frequencies up to 50 kHz, configurable in 7 different operating modes · 1 CS31 system bus interface for system expansion