ABB 1SBP260011R1001 Controller 31 Basic Unit
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
Controller 31 Basic Unit
Manufacturers
ABB
Model(s)
ABB Advant Controller 31, ABB Advant OCS
Additional Information
Eight 24 VDC Inputs, six relay outputs, power supply 120/230V input,
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 5.0" x 4.0" x 5.0"
  (12.7 cm x 10.2 cm x 12.7 cm)
  Weight: 1 lbs 14.1 oz (0.9kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: France
  Ships from Webster NY, USA
Weight:3.000KG
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
Controller 31 Basic Unit
Manufacturers
ABB
Model(s)
Additional Information
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 5.0" x 4.0" x 5.0"
  (12.7 cm x 10.2 cm x 12.7 cm)
  Weight: 1 lbs 14.1 oz (0.9kg )
Tariff Code: 8537109060
Country of Origin: France
  Ships from Webster NY, USA
Basic Information
Functional Characteristics
Processing power
Input and output functions
Abundant I/O interfaces: Equipped with various types of input/output (I/O) interfaces, including digital input (DI), digital output (DO), analogue input (AI) and analogue output (AO). The digital input interface can receive digital signals from switches, pushbuttons, proximity switches and other devices for detecting the state of the device (e.g. start/stop, on/off, etc.); the digital output interface is capable of outputting digital signals for controlling relays, indicators, solenoid valves, etc.; and the analogue input interface can receive analogue signals (e.g. 0 - 10V DC, 4 - 20m) from temperature sensors, pressure sensors, flow sensors and other devices. The analogue input interface can receive analogue signals from temperature sensors, pressure sensors, flow sensors and other devices (e.g. 0 - 10V DC, 4 - 20mA, etc.), which can be used to collect a variety of physical parameters in the industrial process; and the analogue output interface is able to output analogue signals for the control of devices that require continuous adjustment, such as frequency converters and control valves.
Communication Functions
Technical Parameters
Electrical parameters
Operating voltage range: Typically has a wide operating voltage range, e.g. it can support common industrial supply voltages such as 18 - 30V DC or 85 - 264V AC, and can operate within a certain voltage fluctuation range (e.g. ±10% - ±15%). This ensures stable operation under different industrial site power conditions and reduces the risk of failure due to power fluctuations.