ABB 1SBP260050R1001 ICMK14F1 Remote Unit
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
ICMK14F1 Remote Unit
Manufacturers
ABB
Model(s)
ABB Advant Controller 31, ABB Advant OCS
Additional Information
8 Binary inputs, 6 relay outputs, 24 Vdc power supply
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 4.0" x 4.0" x 5.0"
  (10.2 cm x 10.2 cm x 12.7 cm)
  Weight: 0 lbs 12.0 oz (0.3kg )
Tariff Code: 8538907080
Country of Origin: Germany
  Ships from Webster NY, USA
Weight:1.000KG
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
ICMK14F1 Remote Unit
Manufacturers
ABB
Model(s)
Additional Information
Estimated Shipping Size
  Dimensions: 4.0" x 4.0" x 5.0"
  (10.2 cm x 10.2 cm x 12.7 cm)
  Weight: 0 lbs 12.0 oz (0.3kg )
Tariff Code: 8538907080
Country of Origin: Germany
  Ships from Webster NY, USA
Basic Information
Functional features
Input Functions
Digital Input (DI): Equipped with multiple digital input channels, these channels can receive digital signals from field devices, such as switch signals, proximity switch signals, limit switch signals, and so on. The voltage range of the input signals is usually in accordance with industrial standards, e.g. 24V DC signals can be accepted. Moreover, these channels generally have a signal filtering function, which can effectively remove the noise interference in the signal and ensure the accuracy and stability of the input signal.
Analogue Input (AI): The analogue input channels are used to collect analogue signals from the field. These analogue signals usually come from a variety of sensors, such as temperature sensors, pressure sensors, flow sensors and so on. The analogue input channel is capable of handling a wide range of standard analogue signals such as 0 - 10V DC, 4 - 20mA, etc. Their high signal resolution allows them to accurately convert analogue signals into digital signals for processing by the main control system.
Output Functions
Analogue Output (AO): There is also an analogue output channel, which is used to output analogue signals to control devices that require continuous adjustment, such as frequency converters and control valves. The range and accuracy of the output analogue signals can meet the requirements of industrial process control and ensure precise control of the equipment, for example, analogue signals of 0 - 10V DC or 4 - 20mA can be output.