GE IS210JPDHG1A Distributed I/O Module
❤ Add to collection
Mr.Wang
wang@kongjiangauto.com
3.1 PAIC and YAIC Analog I/O Modules
The following I/O pack and terminal board combinations are approved for use in hazardous locations:
• Mark VIe Analog I/O pack IS220PAICH1A
• Mark VIe Analog I/O pack IS220PAICH1B
Weight:3.550KG
Quantity:
(Inventory: 99999)
Consultation
Accessories
  • ABB-Binary I/O m
    Quantity
  • ABB-Optical star
    0.00
Product parameters
  • Telephone:+86-15305925923
  • contacts:Mr.Wang
  • Email:wang@kongjiangauto.com
Description
3 Distributed I/O Module Instructions
this equipment in these locations.
• Mark VIeS Safety Analog I/O pack IS220YAICS1A
• Mark VIeS Safety Analog I/O pack ISx2yYAICS1B (where x = 2 or 4 and y = 0 or 1)
with terminal boards (accessories) ISx0ySTAIS1A, ISx0ySTAIS2A, or ISx0yTBAIS1C
3.1.1 Electrical Ratings
Item Min Nominal Max Units
Power Supply
Voltage PAICH1B / YAICS1B: 22.5
PAICH1A / YAICS1A: 27.4
PAICH1B / YAICS1B: 24.0/28.0
PAICH1A / YAICS1A: 28.0 28.6 V dc
Current — — 0.49 A dc
Analog Inputs (1-8)
Voltage -10 — 10 V dc
Current 0 — 20 mA dc
Analog Inputs (9-10)
Current -5 — 5 V dc
Current -1 — 20 mA dc
Analog Outputs
Voltage 0 — 16.3 V dc
Current 0 — 20 mA dc
Analog Transmitter Power
Voltage 22.8 24.0 25.2 V dc
Current — — 21 mA dc
3.1.2 Field Wire Connections
Terminal Board Terminal Block Type
ISx00STAI_1A, ISx00STAI_2A Refer to the table Euro Style Box-type Terminal Blocks for wire size and screw torques.